• Ankarasohbet.com Seviyeli ve kaliteli sohbet hizmeti sunan bedava bir arkadaslik sitesidir.
  • Twitter Ne Zaman Açılacak

Türkiyeye erişimi engellenen ve yasaklanan Twitter’e aceba ne zaman erişim tekrar sağlanıp DNS değişimi yapmadan ne zaman girişler normale dönecek bugün biraz sizlere bu konu hakkinda ön bir bilgi sunmak istiyorum.

Biliyorsunuz 18,19,20,21,22 Mart 2014 Yılın da Twitter’e girişler Türkiye tarafından yasaklanmış olup hiç giriş sağlanamamıştır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  kısa adı (BTK) olan Bilgi iletişim Merkezinden Twitter yasağı hakkında geniş bir bilgilendirme yapıldı.

Öncelikle Twitter neden kapatıldı? biraz bu konu hakkında sizlere bildiklerimi ve çeşitli sitelerden yazılar ve haber kayanklarından okuyup bir makale haline getirmeye çalışcam.

Twitter ve Facebook gibi sosyal ağ paylaşım sitelerine üye olan kullanıcılar burada Din,Dii, Irk, Siyaset ayrımı yapmaktadırlar. Ya da çeşitli Siyasi Partiler ve siyasi partiler genel yetkilileri Liderler hakkında burada kısa ve öz 140 karakterden oluşan kısa mesajlar şeklinde görüşlerini belirtmekteydiler. Bazen bu görüşler küfür, argo, kötü söz siyası parti ve değerlere T.C Kanunlarına aykırı mesajlar sonucu, AK Parti Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce uyarılan Facebook Mahkeme kararıyla alınan konu ve içerikler bildirim sonucunda anlaşarak bu mesajlar silinmekteydi. Ama Twitter bunu göz ardı edip butür mesajları silmezdi. Bu durum tutarcı ABD Politikasi ve kişisel işler yüzünden ve son dönemde Türkiye de yapılacak Genel Oy secim ve partilere göre twitter üzerinden yapılan hakaretlerden dolayı Twitter’e Türkiye üzerinden giriş yapan kullanıcılara bu sayfaya giriş engellenmiş  mahkeme kararıyla karşılaştılar.

twitter

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı yazılı açıklama hakkında Twitter yasağı hakkında geniş bir bilgilendirme yaptı. Buna göre ”Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, 5611 sayılı Kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürütmektedir. Vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişim engellenme kararları verilmiştir. Bu kararlar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve Başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’den istenmişti. Ahncak Mahkeme kararlarının uygulanması ve silinmesi isteninlen içerik ve yazıların Twitter yetkilileri tarafından bu istekler karşısında duyarsız ve bu istekleri görmezden görüp bütün çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlarını tanımamştır.

Yurd dışından sadece girişleri açık olan Twitter’in Türkiye’ye olan girişleri yasaklanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti hakkında ve siyasi Liderler hakkında kampanya ve kararlatma gibi mesaj ve içeriklerin silinmediği ve uygulanan şart ve koşulların yerine getirilmemesi devamında bu siteye erişimin şuan için yasağın kaldırılması herhangi söz konusu değildir diye bir bildirim yapan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ilerliyen günler de daha detaylı bir açıklama yapacaklarını beyan ettiler.

 İnternet bir özgürlüktür bu Özgürlüğün kısıtlanması ve yasaklanması Türk İnternet kullanıcıların tepkisine yol açmıştır.

Twitter’a nasıl giriş yapılır, tekrar Twitter’a nasil girebiliriz gibi çeşitli Proxy ve tunnel yollarını kullanan DNS değişikliği yapan kullanıcılara bir darbe daha Twitter’a DNS engeli getirilerek bir yandan ceza işlemine tabi tutulmuştur.

Twitter’in Türkiye’deki engeli DNS  değiştirilerek aşılmıştı. Ancak Google DNS’leri engellendi. Türkiye£de kullanıcılar buna da alternatif cözüm yolları buldu.

Perşembe gecesi başlıyan Twitter engellenme sorunu DNS ve VPN kullanımı gibi yöntemlerle çözülmüştü. Bu engellenme yollarını aşmanın tek yolu DNS yani Domain Name Server kullanmak da zorlaşıyor. Çünkü Türkiye Google ait olan DNS’leri de engellemiş durumda.

Google DNS’lerin de yasaklanması sonrası, bırakın Twitter’a girmeyi bugün Türk internet kullanıcıları herhangi bir başka web sitesine girişler dede google üzerinden yasak ve sorunlarla karşılaştı. Sayfalara giriş yapılamadı.

Dns ayarları nasıl değiştirilir Twitter’e aceba nasil giriş yapılır. Twitter’a giriş yöntemi hakkında biraz sizlere ön bilgiler sunmak istiyorum.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Twitter’a Nasıl Girilir?

Twitter’a Proxy İle Nasıl Giriş Yapılır?

Yukarıdaki sorular ve konu hakkinda biraz sizlere ip ucu vermek istiyorum.

twitter-dns

Türkiye üzerinde girişi kapatılan Twitter sitesine tekrar nasıl giriş yapılır, Dns ayarlarını değiştirerek Twitter’a giriş yapmak istiyen kullanıcılarımıza önerilerimiz.

Öncelikle Prox sahte İp numarası dağıtan ve hizmet veren siteler den uzak durmalarını istiyoruz. Çünkü bu sitelerin çoğu kötu amaçlı yazılım (virüs, trojen atı, keylogger) gibi kötü amaçlı yazılım barındıran bu tür sitelere girmek yerine Google Dns’lerini kullanmarını öneririz. İnternet explorer geçmiş çerezleri silip Google Chrome üzerin den giriş yapmanız en mantıklı olanıdır.

Dns nasıl değiştirilir?

Alan adı sistemi, internet üzerin de rakamlarla ifade edilen IP adreslerine, tarayıcıya isim yazarak ulaşılabilmesi için çevirilen hizmet. Adres tarifi yapan bu hizmet İnternetin temel taşlarından birisi. DNS‘i aşarak sörf yapmak mümkün ama bunun için her sitenin Ip adresini bilmek gerekiyor.

Örneğin: /dns www.ankarasohbet.com yazdığımızda karşımıza hemen Ankarasohbet sitemizin bizlere ait olan genel İp numarası gözükür Çözülen ip 31.169.73.167 bu bizim sitemizin İp numarasıdır.

Twitter İp ve DNS Numarası ise; 199.16.156.198 numaralı iptir.

Türkiye de daha önce yasaklanan youtube google facebook ve twitter gibi sitelere güncel DNS adresleri sayesin de kolay bir şekil de giriş yapabilirsiniz.

İşte Güncel dns adresleri google’ye ait dns bilgileri aşağıdaki gibidir.

GOOGLE – DNS AYARLARI

8.8.8.8

8.8.4.4

OPEN DNS AYARLARI

208.67.222.222

208.67.220.220

NORTON DNS AYARLARI

198.153.192.1

198.153.194.1

UYDUNET DNS AYARLARI

62.248.80.161

62.248.80.162

DNSADVANTAGE DNS AYARLARI

67.138.54.100

207.225.209.66

GTEI DNS AYARLARI

4.2.2.1

4.2.2.2

4.2.2.3

4.2.2.3

4.2.2.4

4.2.2.5

4.2.2.6

Dns nedir dns ne işe yarar?

Dns İngilizce Domain Name System; Türkçe Açıklaması ise; Alan Adı Sistemi anlamına gelmektedir. İnternet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişim organıze etmeye yarayan bir sistemdir.

Dns sunucuları internet adreslerinin İp adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadırlar.

Twitter’a giriş için başka alternatif secenekler için başvurabileceğiniz diğer siteler ise;

Ktunnel, Hotspot shield ücretsiz proxy proğramı, Ultrasurf, Safeip gibi free ücretsiz Proxy Proğramlarını kullanarak yasaklanmış olan yasaklı sitelere giriş kolay bir şekil de bu sayede erişim ve girişiniz sağlanmış olur.

Sitemiz içerisinde paylaşmış olduğumuz bu bilgilendirme yazı makalemizi tamamen Türk İnternet kullanıcıları ve İnternet’in kısıtlanması ve İnternet Özgürlüğü için bilgi amaçlı olarak sitemize eklenmiş ve sizlerle paylaşılmıştır.

Kaynak olarak faydalandığımız ve alıntı yaptığımız siteler: Mynet, google

Günün Sözü:Temelimiz Özgür ve yasak kısıtların olmadığı Bir Ülke ve İnternet’in Olması tek isteğimizdir.

İnternet Özgürlüktür bunu kimse yasaklıyamaz…

 

 


“Twitter Ne Zaman Açılacak” için bir cevap

  1. hakan diyor ki:

    siteyi kapatmak çare değilki, internetin sınırı kısıtı olmuyo malesf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.